Молитва новомученикам и исповедникам Шатурским

Тропарь, глас 4:

Яко украшение Церкве Русския,/ в годину лютаго испытания яви вас Господь,/ прием многоплодие трудов ваших,/ болезни, узы и смерть неповинную./ Темже и мы, сошедшеся днесь, велегласно вопием:/ пречуднии страстотерпцы Шатурстии,/ молите Увенчавшаго вас Христа/ сохранити земное Отечество ваше/ и спастися душам нашим.

Кондак, глас 2:

В житии добродетельми обогатившеся,/ во дни гонения безбожнаго,/ яко гроздие многообильное винограда Христова,/ кровь мученическую источили есте/ и во страданиих адаманта твердейшии явилися есте,/ новомученицы и исповедницы Шатурстии,/ молите Всеблагаго Бога/ даровати душам нашим велию милость.

Молитва

О, святии сродницы наши, новомученицы и исповедницы Шатурстии, житием и подвиги светло просиявшии! Вы, Промыслом Божиим на подвиг страдальческий предызбраннии во свидетельство веры Христовы, в годину лютых испытаний Церкве Русския живота вашего не пощадили есте, изволивше муки многия претерпети и самую смерть прияти. Темже, кровьми, яко порфирою, души ваша украсивше, в Горний Сион на крылех страданий возлетели есте и тамо, полк божественный и велий новомучеников и исповедников Российских восполнивше, победныя почести от руки Спасителя прияли есте.

Сего ради ныне, совершающе с любовию память вашу, со умилением взываем: молите Господа и Совершителя спасения нашего Иисуса Христа, яко имущии к Нему дерзновение велие, Церкви Российстей даровати благостояние и крепость, Отечеству нашему мир и благоденствие, паче же оградите нас от ересей и расколов, междоусобных распрей и нестроений.

Ей, угодницы Божии! Милостивно посетите нас, недостойных чад ваших, суетою мира рассеянных, верою оскудевших и добродетельми обнищавших, подвизающе к истинному покаянию и христианскому жительству. Да вами, присно соблюдаеми и наставляеми, достигнем вожделеннаго Царства Небеснаго, идеже вкупе сподобимся прославляти и воспевати всесвятое Имя Отца и Сына и Святаго Духа. Аминь.